Nowoczesna łazienka – estetyczna i funkcjonalna przestrzeń
Łazienka już od dłuższego czasu jest pomieszczeniem, które podczas aranżowania domu czy mieszkania urządza się z taką samą starannością jak salon czy kuchnię. Przestrzeń tę uwzględnia się podczas projektowania i z zaangażowaniem dobiera poszczególne elementy wyposażenia. Nowoczesna łazienka nie jest już wyłącznie funkcjonalna – coraz większą wagę przykłada się do jej designu, szukając inspiracji w obowiązujących trendach. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, w której art design spotka się z funkcjonalnością.
Nowoczesna łazienka – mariaż designu i użytkowości
Spojrzenie na łazienkę zmieniło się jakiś czas temu, gdy rozpowszechnił się trend wellness, polegający na promowaniu dbania o swój dobrostan od zewnątrz i od wewnątrz. Według propagatorów tego pojęcia, poczucie ogólnego dobrego samopoczucia polegana harmonii ciała i ducha, którą można osiągnąć poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia.
Łazienka stała się więc oazą, w której można się zrelaksować po całym dniu, przechodząc przez kolejne etapy pielęgnacji czy biorąc regenerującą kąpiel. Aby rzeczywiście taki relaks sprawiał przyjemność i dawał satysfakcję, powinna być urządzona estetycznie i funkcjonalnie. obecnie bardzo łatwo jest obie te cechy połączyć. Zarówno armatura, ceramika, jak i oświetlenie czy meble łazienkowe dostępne na rynku mają nie tylko dobrą jakość, ale i szeroką gamę form i kolorów.
W jakim stylu powinna być zrobiona nowoczesna aranżacja łazienki?
Style wnętrzarskie, na które zwraca się coraz większą uwagę, są prawdziwą kopalnią inspiracji. Charakterystyczny styl industrialny, harmonijny styl skandynawski czy nieco ascetyczny klimat japandi wskazują pewną drogę, którą można pójść, szukając pomysłu na swoje wnętrze.
W ostatnim czasie bardzo modne są łazienki minimalistyczne, w których stawia się na:
- niewielką ilość wzorów,
- ograniczoną paletę kolorów,
- minimum dekoracji – najczęściej wykorzystuje się rośliny i elementy drewniane, które przywodzą na myśl powiązania człowieka z natura,
Projektując minimalistyczną łazienkę kluczowe jest stworzenie wrażenia przestronności, dlatego chętnie wykorzystuje się ceramiczne płytki wielkoformatowe bez wzorów.
Przykładem jednolitych, wielkoformatowych płytek może być dostępna w naszym sklepie kolekcja Interbau Blink Cleveland imitująca beton albo jasny kamień. Pokryta nimi podłoga czy ściany są doskonałą bazą do stworzenia prostego, harmonijnego wnętrza. Prawdziwy beton jest oczywiście całkowicie niepraktyczny do zastosowania w łazience, natomiast miłośnikom nowoczesnych aranżacji z pewnością spodoba się ta nieodróżnialna imitacja. Nowoczesne płytki do łazienki muszą być także łatwe w utrzymaniu. Mało kto ma czas i ochotę przecierać je do sucha, by nie osadzał się na nich kamień albo poświęcać długie godziny na odszorowanie zacieków powstałych od wody.
Projektując własną przestrzeń kąpielową, warto jednak głównie przyjrzeć się potrzebom swoim i swojej rodziny. Nawet najbardziej stylowa łazienka nie będzie spełniała swojej roli, jeśli zabraknie w niej miejsca na przechowywanie, wanna okaże się niewygodna, a armatura uciążliwa do sprzątania. Pod kątem funkcjonalności należy przeanalizować przede wszystkim małe łazienki – nowoczesne rozwiązania pozwalają uczynić z nich bowiem przestrzenie wygodne i ładne.
Jakie oświetlenie wybrać do nowoczesnej łazienki?
Na oświetlenie łazienki powinny składać się dwa główne źródła światła: lampa górna oraz lampy przy lustrze. Strefa niedaleko umywalek jest tą, z której korzysta się najczęściej, dlatego musi być naprawdę wygodna. Najczęściej doświetla się ją za pomocą nowoczesnych kinkietów umieszczonych nad lub po obu stronach lustra. W większych łazienkach potrzeba proporcjonalnie większej ilości światła.
W modernistycznych przestrzeniach kąpielowych chętnie wykorzystuje się wpuszczane halogeny albo lampy natynkowe, które wpisują się w minimalistyczny trend. Nowoczesne lampy do łazienki są najczęściej wyposażone w żarówki LED. Tworzenie wnętrza funkcjonalnego należy rozumieć bowiem także jako korzystanie z nowych technologii, które są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. LEDy pobierają znacznie mniej energii elektrycznej i pracują bardzo długo, co czyni je znacznie wydajniejszymi niż klasyczne żarówki.
Obmyślając projekt łazienki, należy kierować się swoim zmysłem estetycznym, ale także (a może przede wszystkim) kwestią funkcjonalności. Łazienka, jak mało które pomieszczenie, musi być przestrzenią komfortową i łatwą w utrzymaniu.