Czym zakryć stare płytki na ścianie?
Nawet najładniejsze płytki kuchenne czy łazienkowe po jakimś czasie tracą swój pierwotny wygląd. Matowieją, rysują się, mogą też w niektórych miejscach odprysnąć. Skuwanie ściany wydaje się jednak procesem uciążliwym i niejedną osobę zniechęca do wymiany glazury. Na szczęście można odświeżyć stare płytki, pomijając etap skuwania. Zobacz, w jaki sposób odświeżyć płytki, by nie było to mozolne zajęcie, a przyniosło estetyczny efekt.
Czym można pokryć stare płytki?
Płytki ścienne, które położone zostały w mieszkaniu kilka czy kilkanaście lat temu nie tylko tracą po takim czasie swój pierwotny wygląd, ale także zaczynają się domownikom nudzić. Często na przestrzeni lat zmienia się również gust i wnętrzarskie trendy, dlatego naturalnym jest, że chciałoby się wprowadzić do łazienki czy kuchni jakieś większe zmiany. Zmiana płytek nie wymaga obecnie skuwania starej warstwy, choć oczywiście można zrobić to również w taki sposób.
Jeśli jednak nie masz czasu albo chęci spędzać dni na kuciu, podpowiadamy, czym można pokryć stare płytki, by nadać wnętrzom zupełnie nowy wygląd.
- Farba kredowa. Przy jej pomocy możesz przeprowadzić szybką, weekendową metamorfozę pomieszczenia. Nadaje się do malowania różnych powierzchni, w tym płytek ceramicznych.
- Naklejki. Do wyboru są naklejki, które przykleja się pojedynczo na płytki albo całe arkusze, którymi zakrywa się większy fragment ściany. Naklejki występują w wielu wzorach i kolorach.
- Szkło lub ścianki przyblatowe z płyty laminowanej. Szkło jest eleganckie i pasuje do większości wnętrz, z kolei wśród ścianek przyblatowych możliwości wyboru jest ogrom: od tych imitujących drewno, po kamień naturalny czy stal. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak przede wszystkim w kuchni.
- Płytki ceramiczne. Tak, stare płytki spokojnie można pokryć nowymi! To rozwiązanie, które wymaga nieco więcej wysiłku niż przemalowanie starej glazury, natomiast gwarantuje doskonały efekt.
Wybierając sposób na zakrycie starych płytek, należy mieć na uwadze to, jakim warunkom będą poddawane. Malowanie na przykład niekoniecznie będzie najlepszym wyborem do odświeżenia płytek w kabinie prysznicowej.
Jak pokryć stare płytki ścienne w łazience?
Pomieszczenia takie jak łazienka, które narażone są na niekorzystne działanie czynników: wody czy pary wodnej, wymagają szczególnej uwagi przy wszelkich pracach remontowych. Choć niektóre rozwiązania wydają się piękne i świetnie wyglądają we wnętrzarskich katalogach, nie zawsze da się je zastosować z powodzeniem w realnym życiu.
W przypadku łazienek, stare płytki najlepiej jest po prostu pokryć nowymi. Będziesz mieć wtedy pewność, że ani wilgoć ani środki czyszczące nie zniszczą efektów twojej pracy, a położona okładzina przetrwa lata.
Pokrywanie starych płytek nowymi – o czym trzeba pamiętać?
Stare płytki można pokryć nową warstwą zarówno w łazience, jak i w kuchni. Jak się do tego zabrać, aby efekt był nie tylko rewelacyjny pod względem wizualnym, ale także trwały? Cały proces składa się z kilku kroków.
- Wybierz swoje nowe płytki kuchenne albo łazienkowe – tutaj wszystko zależy od twoich upodobań i stylu, w których masz ochotę urządzić to wnętrze. Płytki o mniejszych wymiarach wygodniej się układa, ale jest to bardziej mozolny i dłuższy proces. Z kolei wielkoformatowe płytki sprawią, że wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne.
- Sprawdź przyczepność starych płytek – muszą dobrze się trzymać, nie mogą być nigdzie poluzowane.
- Wyczyść i odtłuść powierzchnię, na której będziesz przyklejać nowe płytki.
- Zagruntuj stare płytki (odpowiednie preparaty znajdziesz w sklepach budowlanych).
- Przyklejaj nowe płytki! Najlepiej jest użyć do tego zaprawy elastycznej, którą również dostaniesz w marketach budowlanych.
Zalet pokrywania starych płytek nowymi jest bardzo wiele. Przede wszystkim, szybko odświeżysz wnętrze i nadasz mu zupełnie inny wygląd. Nie musisz przy tym skuwać starej okładziny, co najczęściej jest naprawdę mozolnym i długotrwałym procesem. Jeśli lubisz majsterkować i prace remontowe nie są ci obce, takie odświeżenie starych płytek będzie znacznie tańsze niż zatrudnianie fachowca do skuwania starej warstwy, wyrównywania ścian i przyklejania nowej glazury.