Kuchnia w stylu rustykalnym – jak ją urządzić?

Kuchnia w Stylu Rustykalnym - Jak Ją Urządzić

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak ją urządzić?

Słysząc „kuchnia w stylu rustykalnym”, myślisz o przytulnym pomieszczeniu w wiejskim domku, w którym pachnie ciastem? To bardzo dobre skojarzenie. Styl rustykalny czerpie inspiracje właśnie z wiejskiego życia – spokojnego i zgodnego z rytmem natury. Taki klimat można stworzyć w każdej kuchni – zarówno tej w domu na wsi, jak i w wielkomiejskim apartamencie. Zobacz, jakie elementy wyposażenia wybrać, by kuchenne wnętrze nabrało rustykalnego charakteru.

Kuchnia w stylu rustykalnym, czyli jakim?

Styl rustykalny stał się popularny w romantyzmie, kiedy to sielankowe, wiejskie życie było uznawane za idealne. Wnętrza w takim klimacie nawiązują do dworków i wiejskich chałup z przełomu XIX i XX wieku – są przestronne, przytulne i bardzo urokliwe. Nie mają nic wspólnego z modnym dzisiaj minimalizmem, ale jednocześnie są spójne i harmonijne. Ten styl wciąż nie wychodzi z mody – być może dlatego, że przebywanie w takich wnętrzach pozwala odpocząć od wszechobecnej technologii i stwarza namiastkę przebywania blisko natury.

Kuchnia rustykalna – kolorystyka

Przewodnie kolory stylu rustykalnego są bardzo neutralne i stonowane. Ich zadaniem jest wprowadzić w pomieszczeniu błogi, sielankowy nastrój. Wykorzystuje się wszelkie odcienie drewna: zarówno jasny dąb, jak i ciemniejszy orzech. Bazą pozostaje biel i jasne beże. Tego typu kolorami można pokryć ściany, wybierając neutralne płytki ścienne do kuchni.

Charakterystycznym kolorem jest ceglany odcień czerwieni, który może pojawić się na podłodze albo w formie autentycznej ściany z cegieł. Uroku dodają takiej kuchni wzorzyste ceraty, ściereczki czy zasłonki. Idealnie sprawdzi się tutaj krateczka czy wzroki związane z wsią: kwiaty i motywy roślinne.

Jakie wybrać płytki ścienne do kuchni rustykalnej?

Materiały, które najczęściej spotyka się w kuchniach w stylu wiejskim to drewno i kamień. Świetnie, jeśli w twojej kuchni znajdują się filary z drewna czy drewniane belki na suficie. Jeśli natomiast nie masz możliwości wprowadzenia takich elementów architektonicznych, postaw na imitację drewna, np. w postaci płytek drewnopodobnych. Można je kłaść zarówno na ściany, jak i na posadzkę. Żeby jednak nie zrobiło się zbyt dużo drewna, które może przytłoczyć wnętrze, najlepiej jest wybrać inną glazurę na ścianę, a inną na podłogę. Na ścianach sprawdzą się na przykład płytki Rako Base. Wyglądem przypominają naturalne drewniane deski, są natomiast dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż naturalne drewno.

Kuchnia w stylu rustykalnym - e0kafelek.pl
Płytki Rako Base 30×60 w kolorze brązowym

Jeśli zdecydujesz się na drewno na ścianach, podłoga dla równowagi powinna być pokryta płytkami rustykalnymi imitującymi kamień. Najlepiej jest wybrać taki rodzaj, który kojarzy się z surowym, nieobrobionym kamieniem. Marmur czy onyks raczej się we wnętrzach rustykalnych nie sprawdzą.

Meble do kuchni rustykalnej

Lwią część wyposażenia kuchni stanowią meble i to od nich najczęściej zależy ostateczny klimat pomieszczenia. Meble w stylu rustykalnym najczęściej wykonuje się z drewna – najlepsze będzie to pokryte słojami, lekko przecierane, bez połysku i lakieru. Jeśli drewno wydaje ci się zbyt masywne, wybierz meble białe. One również doskonale wpiszą się w naturalny, sielski klimat wiejski. Uroku dodają kuchni przeszklone szafki albo stylizowany kredens, w którym można wyeksponować ceramikę albo kryształy.

Jeśli marzy ci się kuchnia rustykalna z prawdziwego zdarzenia, spróbuj wyszukać na targach staroci albo aukcjach internetowych autentyczny kredens retro.

Jak oświetlić kuchnię w stylu rustykalnym?

Oświetlenie kuchni w wiejskim stylu powinno być uzupełnieniem całego naturalistycznego wystroju tego wnętrza. Lampy wiszące nie powinny być zbyt nowoczesne ani nadmiernie dekoracyjne. Do takiej kuchni będą pasować klosze wiklinowe albo metalowe. Niezwykłego klimatu dodadzą wnętrzu niewielkie kinkiety z żarówkami w ciepłej barwie. Centralnym punktem kuchni rustykalnej jest z reguły drewniany stół, przy którym spotyka się rodzina – zadbaj o urokliwą lampę, która doświetli tę przestrzeń.

Ciepły, swojski, przytulny – taki jest styl rustykalny. Kuchnia tak wystylizowana zachęca, by się w niej rozsiąść i długo rozmawiać przy cieście i herbacie. Ten nastrój może zapanować nie tylko w wiejskim domu, ale i w apartamencie w centrum miasta – wystarczy, że skorzystasz z naszych porad podczas aranżowania swojego wnętrza.