Marmur – klasyka, która nie wychodzi z mody. Jak go zaaranżować w nowoczesnych wnętrzach?

Marmur - klasyka, która nie wychodzi z mody

Marmur – klasyka, która nie wychodzi z mody. Jak go zaaranżować w nowoczesnych wnętrzach?

Niezależnie od zmieniających się trendów, niektóre surowce czy elementy wyposażenia wnętrz pozostają zawsze modne. Do takich ponadczasowych materiałów z pewnością należy marmur i jego imitacje. Kojarzą się z elegancją, klasą i jakością. Pasują do wnętrz klasycznych, glamour, jak i tych bardzo nowoczesnych. Jak go aranżować, by wyglądał stylowo i podkreślał charakter wnętrza?

Marmur – do jakich wnętrz pasuje?

Marmur to kamień znany od starożytności. Kiedyś zarezerwowany był wyłącznie dla najbogatszych – układano go na posadzkach, ścianach i schodach. Obecnie, choć nie stracił nic ze swojej elegancji, jest używany dużo powszechniej. Co więcej, na rynku pojawiają się jego doskonałe imitacje, dzięki którym na elegancki efekt może pozwolić sobie dużo więcej osób.

Do jakich wnętrz pasuje marmur? Właściwie do wszystkich, ponieważ wbrew pozorom jest bardzo uniwersalny. Marmurem wykończysz mieszkanie:

  • klasyczne (np. w stylu angielskim),
  • glamour,
  • art deco,
  • eklektyczne,
  • nowoczesne.

Odpowiednio dobrane płytki marmurowe sprawdzą się nawet w mieszkaniach w stylu japandi czy skandynawskim.

Łazienka marmurowa – jak można ją zaaranżować?

Pomieszczeniem, w którym doskonale sprawdza się marmur jest przede wszystkim łazienka. Trzeba jednak pamiętać, że kamień ten, oprócz tego, że jest piękny i trwały, jest także dość drogi. Z tego względu, koszt pokrycia ścian i podłogi tym surowcem (szczególnie w łazience o dużym metrażu) jest naprawdę spory. Doskonałym rozwiązaniem są płytki – imitacja marmuru, np. model Cerdomus Sybil Ivory dostępny w naszej ofercie w jasnym, ciepłym beżu. Są niemal nie do odróżnienia od marmurowych płyt – wyglądają elegancko i mają bardzo dobrą jakość, dzięki czemu mogą służyć latami.

Z czym połączyć marmur w łazience? Jednym z najbardziej wyraźnych trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów jest powrót do natury i aranżowanie pomieszczeń w stylu minimalistycznym, z wykorzystaniem surowców naturalnych. W tym trendzie doskonale odnajdzie się łazienka marmur i drewno. Do jasnych płytek z łatwością dobierzesz odpowiadający ci odcień drewna, tworząc ciepłe, przytulne i eleganckie wnętrze, przypominające luksusowe salony spa.

Łazienka marmurowa - e-kafelek.pl
Łazienka wykończona płytkami Cerdomus Sybil Ivory imitującymi marmur

Marmur w kuchni – czy to dobry pomysł?

Kamień ten można stosować również w kuchni – na przykład na podłodze albo jako blat kuchenny. Marmur musi być w tym przypadku bardzo dobrze zabezpieczony i regularnie konserwowany, ponieważ ma tendencję do wchłaniania wody, tłuszczu i substancji barwiących. A w kuchni nietrudno o rozlane napoje, olej czy sok z owoców. Dlatego dużo powszechniejsza we wnętrzach kuchennych jest imitacja marmuru. Blaty wykonuje się z najczęściej granitu, uznanego za trwalszy i bardziej wytrzymały, natomiast podłogę wykańcza się płytkami.

Marmur w kuchni pasuje do różnych rodzajów zabudowy kuchennej – zarówno do klasycznych, drewnianych mebli, jak i tych stylizowanych na retro czy bardzo minimalistycznych. Różnorodne kolory marmurowych płytek pozwalają na dopasowanie do nich armatury (chromowanej, złotej, czarnej, kolorowej) oraz innych elementów wyposażenia kuchni: sprzętu AGD, krzeseł czy stołu.

Jak zaaranżować marmur w salonie?

Marmur (a także imitacja marmuru) nadaje się również na podłogę do salonu, jednak łatwo w tym przypadku o efekt zimnego i surowego wnętrza. Ważne jest więc, by ten chłód zrównoważyć nieco cieplejszymi elementami wyposażenia. Dobrze jest połączyć go z drewnem, na przykład w postaci stołu i krzeseł, komody albo szafki pod telewizor. Klasycznym elementem ocieplającym wnętrze jest oczywiście dywan – nie musi być duży (żeby nie zakrył marmurowej posadzki!), ważne żeby się po prostu w którejś części salonu pojawił.

Jeśli jednak jesteś miłośnikiem minimalistycznych wnętrz i lubisz surowy klimat, w którym nie ma zbyt wielu dekoracji – połącz marmur ze skórzana kanapą i krzesłami inspirowanymi Bauhausem (np. kultową Cescą z metalu i rattanu).

Marmur i jego dobre imitacje przez stulecia nie wyszły z mody i nic nie zapowiada, by miało tak się stać. Jest uniwersalny i świetnie współgra z różnymi stylami, dlatego łatwo jest go dopasować do swoich upodobań i obecnych trendów.