Jak oświetlić salon, by był funkcjonalny i efektowny?

Jak oświetlić salon - e-kafelek

Jak oświetlić salon, by był funkcjonalny i efektowny?

Można kłócić się czy to salon czy kuchnia są sercem domu, ale jedno jest pewne – przytulny, przyjemny pokój dzienny jest niezwykle ważny, by po całym dniu komfortowo wypoczywać. Poza miejscem do relaksu, salon może być także jadalnią, przestrzenią do zabawy i gabinetem do pracy. Aby mógł spełniać wszystkie te funkcje, musi być dobrze oświetlony Podpowiadamy, jak zrobić to stylowo i funkcjonalnie.

Oświetlenie salonu – jaką barwę światła wybrać?

Funkcjonalny i dobrze zaprojektowany salon powinien dzielić się na strefy: jadalnianą, relaksu i do pracy. Wyjątkiem są mieszkania, w których jadalnia czy gabinet są oddzielnymi pomieszczeniami, a salon służy tylko do odpoczynku. Taki podział ułatwia zaplanowanie przestrzeni w dużych pokojach dziennych i pozwala uniknąć nieprzemyślanego wstawiania mebli czy bibelotów. Stref tych nie wydziela się oczywiście żadnymi mechanicznymi barierami, natomiast naturalny podział powstaje dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Jaką barwę dobrać do poszczególnych części salonu?

  • Strefa relaksu powinna być oświetlona ciepłym światłem w żółtej tonacji. Taka barwa sprzyja odpoczynkowi i pozwala się wyciszyć.
  • Część jadalniana również powinna być oświetlona ciepłym światłem. Taka barwa nadaje przytulnego klimatu i tworzy przyjemny nastrój. Co więcej, ciepłe światło sprawia, że jedzenie wygląda jeszcze smaczniej!
  • Strefa do pracy wymaga zupełnie innego światła. Jeśli w salonie masz biurko, wyposaż je w lampkę o chłodnej barwie. Taki odcień sprzyja koncentracji i skupieniu.

Nowoczesne oświetlenie salonu – dobierz źródło światła do każdej strefy

W przestronnych salonach jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Nawet największy żyrandol nie oświetli bowiem wystarczająco każdego zakamarka pokoju. Poza tym, nie zawsze zachodzi potrzeba zapalania światła o dużej mocy – czasem odpowiednia będzie mała lampka. Z tego względu w salonie dobrze jest zaplanować wiele równomiernie rozmieszczonych źródeł światła o małej mocy. Na jakie rodzaje lamp postawić?

  • Oświetlenie sufitowe główne w postaci żyrandola albo lampy wiszącej. Najczęściej jest to najbardziej rzucający się w oczy element oświetlenia, dlatego warto kupić coś designerskiego, ciekawego i bardzo dobrze pasującego do wystroju wnętrza.
  • Kinkiety do strefy relaksu/kącika do czytania. Lampy ścienne to niewielki element wyposażenia, który mimo to doskonale dopełnia salon. Nowoczesne kinkiety mogą mieć rozmaite formy: od minimalistycznych, geometrycznych po bardzo eleganckie, np. takie jak model Carina dostępny w naszym sklepie.
  • Lampa stojąca. Ten rodzaj oświetlenia jest właściwie nieodłącznym elementem stylowego salonu. Ma przede wszystkim oświetlać, natomiast ilość form i kolorów lamp stojących sprawia, że często jest to po prostu niezwykle wyrazisty element wyposażenia. Duża stojąca lampa może oświetlać kąt do czytania, ale również stać w każdym innym miejscu salonu, będąc przede wszystkim być designerskim przedmiotem.

W dużych salonach czasem trzeba doświetlić przestrzeń jeszcze bardziej. Żeby jednak nie było zbyt dużo lamp wiszących czy wystających ze ścian kinkietów, można postawić na oświetlenie umieszczone w suficie, czyli tzw. halogeny wpuszczane.

Oświetlenie salonu – inspiracje

Żyrandol Chelsea Gold w aranżacji salonu w stylu glamour
Żyrandol Chelsea Gold w aranżacji salonu w stylu glamour

Oświetlenie bardzo często przesądza o nastroju, który panuje we wnętrzu. Nowoczesne lampy do salonu potrafią stworzyć w nim przytulny albo surowy klimat. Nie da się zaplanować efektowej aranżacji wnętrza, nie biorąc pod uwagę tak ważnego aspektu, jak źródła światła. Oświetlenie salonu musi być dopasowane do stylu, w którym jest on zaaranżowany, bo w przeciwnym razie cały projekt będzie po prostu niespójny i chaotyczny. Jak więc dobrać oświetlenie do poszczególnych stylów wnętrzarskich?

  • Styl glamour. Tutaj sprawdzi się bogato zdobione, luksusowe oświetlenie, które wprowadzi do salonu nieco przepychu i blichtru. Do takich aranżacji pasuje na przykład bardzo efektowny żyrandol Chelsea Gold, składający się z kryształowych elementów i złotej oprawy.
  • Styl industrialny. W salonach w klimacie loft oświetlenie jest bardzo specyficzne – przywodzi na myśl stare fabryczne lampy. Mogą to być więc kinkiety z metalowymi oprawkami albo żyrandole z odkrytymi żarówkami.
  • Styl minimalistyczny. W salonach w klimacie modern oświetlenie stanowi często jedyną dekorację. Warto postawić zatem na duże, widoczne żyrandole i lampy, które będą miały niebanalne formy i stonowane kolory.
  • Styl klasyczny i retro. Oświetlenie do takiego salonu jest bardzo charakterystyczne i przywodzi na myśl pałacowe albo dworkowe lampy. Jest mniej ozdobne niż żyrandole w stylu glamour, ale daleko mu do minimalizmu.

Oświetlenie warto zaplanować już na początkowym etapie projektowania salonu. Dzięki temu elektrycy umieszczą odpowiednio instalację i nie trzeba będzie kuć ścian, jeśli okaże się, że w pokoju dziennym jest zbyt ciemno.